Tänu sellele, et Venemaa ja Norra võtavad turuosa hoidmiseks eeskuju Saudi Araabia tegevusest naftaturul, on Euroopa gaasiturg odava gaasiga üle ujutatud, kirjutab Bloomberg.
- Gazpromi kontor Moskvas Foto: Scanpix/Reuters
Esimeses kvartalis tarniti rekordkogus
gaasi, näitavad Societe Generale’i andmed, mis vähendasid
USA LNG tootjate huvi veeldatud gaasi Euroopasse tarnida ning pidurdasid impordi kasvu Katarist.
Siin võib tõmmata paralleele suurima
naftatootja Saudi Araabia käitumisega, mis suurendas läinud aastal toodangut, et tõrjuda n
afta hinna järsu languse abiga turult välja kõrgema omahinnaga tootjad nagu USA kildaõli tarnijad.
Euroopa suurimal gaasiturul Suurbritannias langes gaasi hind mullu 38%. See ei saanud tulla halvemal ajal
Cheniere Energy’le, mis alustas sel aastal USA veeldatud maagaasi eksporti Euroopasse ja on seni teele saatnud ühe tankeri.
Valmistutakse hinnasõjaks
„Turul on hinnasõja oht ja kõik osalised panevad ennast valmis,“ ütles Sberbank CIB analüütik Moskvas Valeri Nesterov. „Oma turuosa hoidmiseks, rääkimata selle suurendamisest, tuleb kõvasti pingutada ja see võib tähendada sarnase poliitika kasutamist nagu naftatööstuses.“
Venemaa gaas on konkurentsivõimeline ja turuosa kasvab Euroopa oma tootmise vähenedes, ütles
Gazpromi pressiesindaja Sergei Kuprjanov.
Statoil müüb sinna, kust saab paremat hinda ja turuosa ei ole eesmärk omaette, kommenteeris Elin Isaksen.
Euroopa gaasinõudlus on kidunud 2008. aastast. Viimati vähendas nõudlust pehme talv, mis ilmselt tähendab vähem nõudlust ka järgmise talve varude tarvis. Fitch Group Inc.’i BMI Research prognoosib eeloleval suvel täiendavat 28% suurust hinnalangust.
Venemaa ja
Norra on Euroopa turul suurimad tarnijad, kes koos katavad üle poole Euroopa gaasitarbest. Esimeses kvartalis kasvasid tarned agentuuri Bloomberg arvutuste järgi aastatagusega võrreldes kokku 18%
LNG-l raske konkurentsis püsida
Maailma suurim gaasitootja Gazprom on huvitatud oma turuosa säilitamisest, et saada rubla languse järel võimalikult suurt valuutatulu. Läinud aastal müüs Gazprom Euroopasse gaasi ca 39 miljardi dollari väärtuses.
Norra on suuruselt teine tarnija, mis plaanib mitmes gaasimaardlas tootmist suurendada. Kui Venemaa prognoosib tänavu Euroopasse gaasi müügi rekordaastat, siis Norra visandab tarneid Euroopasse mullusega võrreldes sarnases rekordmahus.
„Nad püüavad oma turuosa kaitsta, sest näevad – nagu kõik teised – et kui nad seda ei tee, siis pääseb turule rohkem veeldatud maagaasi (LNG), ja seda mitte üksnes USAst, vaid kust iganes, mis asendab torugaasi,“ ütles Oxfordi energiauuringute instituudi gaasiuuringute programmi juht Jonathan Stern.
Euroopasse on suundunud ka varem Aasiasse läinud LNG tarned, sest Aasias on nõudlus vähenenud. Euroopas on likviidsed turud, infrastruktuur ja poliitiline toetus tarnekanalite mitmekesistamisele. Euroopa LNG import – peamiselt Katarist – kasvas mullu 16%.
Kui aga gaasi hind edasi kukub, siis tõrjub torugaas LNG välja, kuna Norra ja Venemaa tarnekulud on madalamad.
„Nii Venemaa kui Norra kaitsevad oma turuosa kõigi eest, kes püüavad seda neilt üle lüüa, mitte ainult USA eest,“ ütles Statoil turunduse asepresident Tor Martin Anfinnsen.
Seotud lood
Kuna ärikinnisvara arendatakse reeglina vaid üürimiseks, on endale A-klassi büroopinna ostmine harvaesinev võimalus, mida edukal ettevõttel tasub väga tõsiselt kaaluda, rõhutab Tallinna südalinnas paikneva
Büroo 31 müügijuht Taavi Reimets ning lisab kogemusele tuginedes, et omanikuna tekib kasu nii kohe kui ka kaugemas tulevikus.